شماره تماس: 02100000

آیفون ۱۵ اولترا شاید دوربین تله‌فوتو با زوم متغیر داشته باشد

16 آوریل 2023
حسین شمسیان
کالای دیجیتال
25 بازدید

طبق شایعه‌ای که به تازگی پیرامون آیفون ۱۵ اولترا منتشر شده به نظر می‌رسد اپل می‌خواهد این گوشی را به دوربین تله‌فوتو با زوم متغیر مجهز کند.

در حال حاضر شایعات زیادی پیرامون گوشی‌های سری آیفون ۱۵ اپل وجود دارد. اگرچه تا رونمایی از این گوشی‌ها که احتمالا در ماه سپتامبر خواهد بود، زمان زیادی باقی مانده اما معمولا افشاگران دست از انتشار خبرهای گوناگون پیرامون آن‌ها بر نمی‌دارند. یکی از اصلی‌ترین هدف‌های افشاگران طی چند وقت اخیر، آیفون ۱۵ اولترا بوده است؛ محصولی که البته شاید آیفون ۱۵ پرو مکس هم نام‌گذاری شود اما هرچه که هست، گفته می‌شود این گوشی با امکانات و قابلیت‌های بسیار جذابی راهی بازار خواهد شد که یکی از آن‌ها، دوربین تله‌فوتو با زوم متغیر است.

در حال حاضر در بین گوشی‌های هوشمند موجود در بازار، گلکسی S23 اولترا تنها گوشی هوشمندی است که در زمینه‌ی زوم، رقیب ندارد چرا که از دو دوربین تله‌فوتو با زوم ۳ و ۱۰ برابری اپتیکال بهره می‌برد و این یعنی می‌تواند تا این اندازه بدون افت کیفیت روی سوژه‌ها زوم کند. آیفون ۱۴ پرو مکس که بهترین گوشی اپل به حساب می‌آید فقط قادر است ۳ برابر به صورت اپتیکال روی سوژه‌ها زوم کند که همین موضوع باعث شده با کهکشانی سامسونگ فاصله‌ی زیادی داشته باشد.

اما ظاهرا آیفون ۱۵ پرو مکس قرار است این ضعف را با تجهیز به یک دوربین تله‌فوتو با قابلیت زوم متغیر جبران کند. قابلیتی که گفته می‌شود در گلکسی S24 اولترا هم وجود خواهد داشت. گوشی با زوم متغیر مثل سونی اکسپریا ۱ مارک ۳ می‌تواند بین دو فاصله‌ی کانونی متفاوت سوییچ کند. این یعنی گوشی دو لنز متحرک دارد که به کاربر امکان می‌دهد بین دو میزان مثلا ۳ و ۴٫۴ برابری زوم کند. بین این دو میزان هم زوم به صورت دیجیتالی صورت می‌گیرد.

اگر این شایعه حقیقت داشته باشد، آیفون ۱۵ پرو مکس عملا از دو دوربین تله‌فوتو بهره خواهد برد اما فقط یک لنز را روی پنل پشتی آن شاهد خواهیم بود. از آن جایی که ماژول دوربین گوشی‌های آیفون به اندازه‌ی کافی بزرگ هست، اپل این امکان را خواهد داشت که از لنزی متغیر برای دوربین تله‌فوتوی خود استفاده کند. حال باید دید آیا این خبر در آینده تأیید می‌شود یا خیر. لازم به ذکر است گفته می‌شود آیفون ۱۵ پرو مکس در کنار دوربین تله‌فوتوی ۱۲ مگاپیکسلی جدید، از دوربین اصلی و فوق عریض مشابهی با ۱۴ پرو مکس بهره خواهد برد.